INSTRUCTEURSWEEKEND ITF NEDERLAND – 25 & 26 oktober, Oss Door Team Carvalho sports
Lichtelijk vermoeid terug van een geweldig weekend met een stuk of 50 leraren uit alle windstreken van ons kleine polderland, maar wat was het gezellig en wat we hebben veel inspiratie opgedaan om de stralende toekomst van de bond – en vooral de aangesloten scholen – nog meer te laten schijnen.
Sabum Graziella Idili en Boosabum Vincent Vrijsen waren verantwoordelijk voor het programma, dat bestond uit een presentatie van Master Per Andresen van de NTN, de Noorse Taekwon-Do bond, en allerlei leuke activiteiten zoals lasergamen, bowlen en een ‘bike adventure’ waarin onze speurtochtvaardigheden op de proef werden gesteld. ITF Nederland sponsorde het mooie hotel, met alles erop en eraan. Alle ingrediënten voor een goed weekend waren dus aanwezig!
De insteek was om tijdens deze teambuildingsessie elkaar eens in een informele setting mee te maken. Ook al bestaat de bond uit zelfstandige clubs, we vertegenwoordigen wel als één team een groot deel van het Taekwon-Do in Nederland.
Master Per opende het weekend op zaterdag met zijn enthousiaste succesverhaal over de Noorse bond. In Noorwegen staat namelijk een bond om van te dromen. De kern van hun strategie is opleiding, opleiding en opleiding. Als leerling bij een NTN-school stroom je in op een gestroomlijnd pad richting danhouderschap. De lesinhoud gaat verder dan zoveel steps, die tuls en die hoofdstukken theorie. Er is veel aandacht voor je ontwikkeling als mens, die ook wordt meegenomen in de examens: een master is dat niet alleen omdat ‘ie 24 tuls kan lopen, maar is dat ook buiten de dojang. Per graduatie – ook de gupgraden – is er gedetailleerd cursusmateriaal beschikbaar in de vorm van boeken en online educatie. Danexamens worden centraal afgenomen in een grote zaal voor een examencommissie van maar liefst 25(!) Sabums en Masters. Een eerste dan haal je alleen als je écht hebt leren lesgeven. Taekwon-Doins die hun vierde dan willen halen kunnen dat alleen als ze al een eigen school runnen. En zo zijn er nog veel meer kwaliteitswaarborgingen ingebouwd in het Noorse model.
Als schoolhouder kom je binnen in een warm bad. Een aantal voorbeelden: je website is startklaar en los van je eigen uitingen wordt alle bondgerelateerde informatie automatisch geüpdate. Administratieve zaken zijn al voor je opgetuigd middels een online systeem. Lesmethodes liggen voor je klaar in richtlijnen die ervoor zorgen dat alle lesstof op een gevarieerde manier voorbij komt en de gewenste groei wordt gerealiseerd. Manieren om op een bedrijfskundig verantwoordelijke wijze inkomsten te genereren door het leveren van kwaliteit worden je aangereikt. Kortom: je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden om top Taekwon-Do te kunnen leveren. Bovendien bestaat er door dit model een hoge mate van uniformiteit tussen de NTN-scholen en voelen die zich ook enorm verbonden met elkaar.
Want het resultaat mag er zijn. De leraren in Noorwegen zijn stuk voor stuk goed. Het niveau van de leerlingen ligt hoog. En het allerbelangrijkste is dat die nadruk op persoonlijke en technische groei meer betekenis en diepte geeft aan de Taekwon-Do beleving van de Taekwon-Doins. De filosofie in Noorwegen is dat het geluk van de Taekwon-Doins bovenaan staat en techniek komt een paar plaatsen daaronder. Aangezien de “Do” zich ook wel laat vertalen als “levenspad”, is dat geen slecht uitgangspunt.
Aan het eind van de presentatie kwam Master Paul Weiler nog op bezoek om een cheque van € 1000,- in ontvangst te nemen van ITF NL. Hij is aan het sparen voor de beenprothese van de Somalische Taekwon-Doin Kemal Kasim, die zijn been verloor als 6-jarige jongen tijdens de burgeroorloog. De planning is om Kemal ongeveer een maand voor het WK in mei naar Duitsland te laten halen voor de operatie, zodat hij na herstel alle actie in Jesolo (als toeschouwer) kan meemaken. Meer info over dit nobele project:http://itfeurope.org/NL2014-03-11.html.
Met al deze vredige en inspirerende aangelegenheden in het achterhoofd, begaven we ons na de lunch naar een ruig terrein met veel modder en allerlei obstakels: tijd om elkaar aan flarden te schieten in de lasergame! Sommigen onder ons waren daar heel fanatiek in, maar uiteindelijk wist Team Chiel de meeste collega-instructeurs te termineren.
Toen iedereen zich weer had opgefrist – er lag écht veel modder – hervatte het programma met bowlen. Daar kwamen we er achter dat een spekgladde vloer en zolen die niet overal even ruw zijn geen goede combinatie opleveren. Ook zag Jair de binnenkant van de machine die de kegels omhoog tilt tijdens een kleine reddingsactie ten behoeve van een verstrikt geraakte kegel. Dikke pret in ieder geval!
Van al dat rollen krijg je honger, dus gelukkig konden we aan de gourmet, met aansluitend een borrel. Het bleef nog lang gezellig, die nacht…
Zondagochtend was het na het ontbijt tijd voor reflectie op hetgeen Master Per de vorige dag had gepresenteerd, om na te denken over de kansen voor ITF NL die we zagen in het Noorse model. Vooropgesteld: die mate van professionaliteit bereik je niet van de ene op de andere dag en in Noorwegen was er de mogelijkheid om alles meteen vanaf het nulpunt op te bouwen – de situatie hier is niet te vergelijken. Maar stap voor stap moet het mogelijk zijn om bepaalde elementen gefaseerd over te nemen. Team Carvalho Sports meldt zich in ieder geval als proefkonijn
Op enkele kilometers van het hotel stonden de mountainbikes ongeduldig op ons te wachten, want er mocht nog een speurtochtavontuur worden afgewerkt. Binnen 2,5 uur was het de bedoeling om zoveel mogelijk opdrachten uit te voeren waarmee punten konden worden behaald. Cryptogrammen, slootje springen, blokken stapelen, objecten vinden en fotograferen, lama’s zoeken en heel veel fietsen: het kon niet op.
Hiermee kwam het weekend tot een eind. Het was werkelijk ontzettend leuk en smaakte naar meer. Complimenten voor Graziella en Vincent, fantastisch geregeld! Ook dank aan ITF Nederland voor het mogelijk maken van dit langverwachte weekend.
We kijken uit naar de volgende keer!







































